שלומי שי אמויאל – סטודנטים בבית הספר למנהל עסקים בביקוש גבוה

סקר מצא שבוגרי MBA במשרה מלאה בצפון אמריקה מרוויחים את המירב מקפיצת שכר, מאת שלומי שי אמויאל 

למרות החשש מהשוק ממיתון קרוב, 86% מבוגרי בתי הספר למנהל עסקים לשנת 2022 הועסקו בעת סיום הלימודים, לעומת 80% בשנת 2021, על פי דו"ח סקר שפרסמה היום המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC). את הכתבה מגיש שלומי שי אמויאל בלוגר המתעניין בתעופה, חדשות ויזמות נדל"ן.

תורמים למגמות החיוביות הן התוצאות האזוריות של בוגרים שלמדו באזור אסיה-פסיפיק ובאירופה. בקרב בוגרי בתי ספר למנהל עסקים באסיה-פסיפיק, השנה 91 אחוזים מדווחים על העסקה בזמן סיום הלימודים, לעומת 78 אחוזים בשנת 2021. באופן דומה, בקרב הבוגרים האירופים, 90 אחוזים מציינים כי הועסקו השנה לעומת 75 אחוזים אשתקד.

סקר הסטודנטים הרשומים השנתי של GMAC, איגוד עולמי של בתי ספר מובילים למנהל עסקים לתארים מתקדמים, נועד להבין טוב יותר את המגמות הנוכחיות בהערכות הסטודנטים והבוגרים האחרונים ובתוצאות של השכלתם לניהול בוגרים (GME). הסקר השנה, שנערך במאי-יוני 2022, בוחן את דעותיהם של 1,718 משיבים מכמעט 300 בתי ספר למנהל עסקים ב-57 מדינות סביב המילה על הניסיון הכולל שלהם ב-GME, חיפוש עבודה ותגמול בהקשר של מגיפת קוביד-19.

ברחבי העולם, הבוגרים המגיבים של בתי הספר המשתתפים דיווחו על עלייה חציונית באחוזים בסך התגמול – כולל שכר הבסיס וכל שאר התגמולים – של 29 אחוזים. יש לציין כי בקרב בוגרי בתי ספר בצפון אמריקה, אלה שהשתתפו בתוכניות MBA במשרה מלאה דיווחו על חציון פיצוי כולל לפני GME של 80,000 דולר, ועל חציון פיצוי כולל לאחר GME של 120,000 דולר – עלייה מרשימה של 50 אחוז.

"עם התנאים הכלכליים ההפכפכים והאתגרים הארגוניים שהביאה עמה המגפה, מנהיגים ומנהלים עסקיים מאוזנים ומוכנים היטב מבוקשים במיוחד בשוק העבודה הנוכחי", אמר מאט האזנבוש, מנהל ניתוח מחקר ותקשורת ב-GMAC ומחבר הדו"ח. "כפי שעולה מממצאי הסקר, השכלה בניהול בוגרים מספקת לסטודנטים רגל חזקה לקריירה שלהם".

ממצאים מרכזיים נוספים – בעריכת שלומי שי אמויאל 

רוב התלמידים שיוצאים לעשות שינוי בקריירה או לזכות בקידום נתקלים בהצלחה

בהמשך להתפטרות הגדולה, המטרות והמניעים המובילים של הסטודנטים בשנת 2022 היו להעשיר את חייהם ולבצע שינוי בקריירה. בקרב המשיבים לשנת 2022, רוב שיצאו לעשות שינוי בקריירה או לקבל קידום דיווחו שהם הצליחו להשיג מטרה זו. באופן ספציפי, בקרב אלה שאומרים ששינוי בקריירה היה אחד משלושת המניעים המובילים שלהם לרדוף אחר GME, 57 אחוזים אמרו שהם הצליחו. שיעורי ההצלחה של בוגרי בתי ספר באמריקה הלטינית/המזרח התיכון/אפריקה (66%) וצפון אמריקה (61%) היו מעט גבוהים יותר, אם כי לא משמעותיים, מאלה שבאסיה פסיפיק (54%) או באירופה (55%), אך באזורים ברחבי העולם רובם הצליחו לבצע את השינוי בקריירה שהם התכוונו לעשות. באופן דומה, 56 אחוז מהבוגרים שהשיגו מטרה לזכות בקידום הצליחו.

השימוש במדיה החברתית בחיפוש עבודה מזנק לעומת אשתקד

השימוש במדיה החברתית בחיפוש עבודה – כולל אתרים כמו לינקדאין – עלה משמעותית משנה לשנה, מ-27 ל-37 אחוזים, ועקף את הרשתות עם חברים לכיתה ובוגרים (28%) כמו גם עם חברים ובני משפחה (35%). העלייה בשימוש במדיה החברתית כשיטת חיפוש עבודה הייתה משמעותית בקרב סטודנטים מקצועיים לתואר שני במנהל עסקים (24% ב-2021 ל-31% ב-2022) ובין סטודנטים לתואר שני במנהל עסקים (23% ב-2021 לעומת 40% ב-2022). לפי אזור, השימוש במדיה החברתית עלה באופן משמעותי בקרב אלה שלמדו באסיה פסיפיק, אירופה ואמריקה הלטינית/המזרח התיכון/אפריקה, אך לא בצפון אמריקה.

סטודנטים מבתי ספר באסיה-פסיפיק מדרגים את הערך הכולל של התואר שלהם גבוה משמעותית בשנת 2022 בהשוואה לשנת 2021

85% מהנשאלים דירגו את הערך הכולל של התואר שלהם כטוב למצטיין, עלייה קלה מ-82% ב-2021. לפי אזור, סטודנטים שלמדו בבתי ספר באסיה-פסיפיק דיווחו על העלייה הגדולה ביותר משנה לשנה בדירוגים חיוביים עבור הערך הכולל של התואר שלהם, ועלו מ-75 אחוזים ל-86 אחוזים בין 2021 ל-2022. בעוד שגם סטודנטים לתואר שני במנהל עסקים במשרה מלאה וגם סטודנטים לתואר שני במנהל עסקים באסיה פסיפיק רשמו עליות משנה לשנה, העלייה הייתה משמעותית בקרב תלמידי MBA במשרה מלאה, ועלתה מ-66 אחוזים ל-84 אחוזים. ברחבי העולם, תלמידים שלמדו בבתי ספר מדורגים דיווחו על רמות דומות של חיוביות לגבי הערך הכולל של התואר בהשוואה לתלמידים שלמדו בבתי ספר לא מדורגים (85%, בהתאמה).

עם ההקלה בהגבלות המגיפה, שביעות הרצון של הסטודנטים מהקריירה ומשירותי הסטודנטים השתפרה

84% מהנשאלים ב-2022 העניקו לשירותי קריירה ביקורת חיובית, לעומת 74% ב-2021. כמו כן, השתפרו הדעות על שירותי הסטודנטים, עד 85 אחוזים חיוביים מ-80 אחוזים ב-2021. השיפור בחיוב בקריירה ובשירותי הסטודנטים היה עקבי בין סטודנטים של MBA במשרה מלאה, תואר שני במנהל עסקים ותוכניות MBA מקצועיות, כמו גם סטודנטים שלמדו באסיה פסיפיק, אירופה, אמריקה הלטינית / המזרח התיכון / אפריקה וצפון אמריקה.

אודות GMAC

המועצה לקבלה ללימודי ניהול למוסמכים (GMAC) היא ארגון מכוון משימה של בתי ספר למינהל עסקים למוסמכים מובילים מכל העולם. GMAC מספקת מחקר ברמה עולמית, כנסים של הענף, כלי גיוס והערכות לענף לימודי הניהול למוסמכים, וגם כלים, משאבים, אירועים ושירותים שעוזרים להדריך מועמדים במסע ההשכלה הגבוהה שלהם. הבחינה Graduate Management Admission Test™ (GMAT™) שבבעלות וניהול GMAC היא ההערכה לבתי ספר למינהל עסקים למוסמכים שנעשה בה השימוש הרחב ביותר.

יותר מ-12 מיליון מועמדים ללימודים של מנהל העסקים או MBA ביקרו באתר של GMAC mba.com – כדי ללמוד על תוכניות לתואר שני במנהל עסקים וכדי לבחון אפשרויות לבחירת בית ספר למינהל עסקים, להתכונן ולהירשם למבחנים, ולקבל ייעוץ על תהליך הקבלה לתוכניות MBA ומאסטר עסקי. BusinessBecause ו-The MBA Tour הן חברות בנות של GMAC, ארגון גלובלי עם משרדים בסין, הודו, בריטניה וארצות הברית.